Nurotské hory, devět dní v sedle, cca 6 hodin/30km denně. Spaní v homestay, jídlo (polopenze) od místních, sprcha. Volná dvě poslední místa na listopad 2024 a jedno místo na duben 2025!
Fyzická náročnost – 2 z 5
Cenová kategorie – Střední
Nocleh – V místních homestay
Den 1
Taškent přílet ráno, vlak do Jizzaxu, taxi za koníky. Večeře v homestay, noc v homestay.
Den 2 až den 10
Devět dní v sedle, denně cca 5 až 6 hodin v sedle ve všech chodech krásnou krajinou. Homestay spaní a jídlo v ceně.
Den 11
Ráno přesun auty do Buchara, památky, kultura, sprcha, dobré jídlo, noc v Buchaře
Den 12
Přesun do Samarkandu vlakem, registán, památky, jídlo, romantická noc v Samarkandu
Den 13
Přesun do Shahrisabzu sdíleným taxíkem, návštěva Amira Temura, cesta zpátky, oběd/večeře na průsmyku. Noční vlak Samarkand – Taškent.
Den 14
Taškent Čorsu nákupy, šašlik na Čorsu, podle času památky a pak odlet. Další informace na samostatné stránce Zirhamie: https://www.zirhamia.cz/expedice/uzbekistan-kone/
Na expedici máme k dispozici následující koně. Koníky si vybíráme až na místě, nicméně pokud máte nějakou osobní preferenci (mimochodník, velký kůň..) nebojte se napsat předem, rádi zařídíme vašeho koníka podle vašich představ 🙂
Bělka – Bělka je maskot Nurotské expedice. Je to mimochodník, je mu třináct let a byl prvním koníkem, který v oblasti vozil turisty (dokolečka kolem památky). Od roku 2022 jezdí s námi na expedice a za ty roky se jeho zdravotní i výživový stav zlepšil o sto procent. Bělka je spolehlivý koník, který povozí i začátečníka nebo člověka s bolavými zády. Je to horský profesionál, který by trasu z místa A do místa B zajel snad i sám po paměti. Jelikož je aktuálně velmi dobře nakrmený, a vzhledem ke svému věku je vedoucím celého stáda, dokáže si jen tak z radosti zahřebčit na cizí koně i se jít někam porvat.
Rybí očko – Rybí očko je další velmi výraznou osobností expedice Nurota. Je to mladý koník, který vyrůstal jako divoký v horách a kterého jsme v dubnu 2024 na expedici obsedali. Od té doby udělal ohromný pokrok a stal se z něj spolehlivý jezdecký kůň, který je vnímavý na všechno nové, co jej naučíte. Nic nevymýšlí, ničeho se neleká, pod sedlem je stoprocentní. Nicméně je to mladý koník, vhodný pouze pro zkušeného lehčího jezdce. Taky je to samozřejmě vzhledem k jeho zbarvení donchuán skupiny a jeden z nejfotogeničtějších koní na expedici.
Ryzák – Ryzák je Bělkův nejlepší kámoš… wait. Mělo by to tak být, jsou ze stejného stáda. Ale pořád se na sebe šklebí. Ryzák je mladý vysoký koník, vhodný pro zkušenou lehčí jezdkyni. Je to puberťák, co umí občas něco vymyslet, má pohodlné prostorné chody a je jistý v terénu. Ryzáka jsme obsedali na expedici v roce 2022. Od té doby vyrostl, zesíll, nasvalil. A kdybyste viděli, jak vás bude mít rád, bude vás zdravit řehtáním kdykoli vás zahlédne a nechá se nekonečně dlouho drbat na krku… Je to konktaktní koník vhodný pro někoho, kdo si s ním chce vytvořit vztah.
Kuchli – Kučli je koník mohutného rámce, vhodný pro chlapy a všechny kdo chtějí silného koně. Je to bezproblémový koník profesionál, který je vnímavý a rád vám splní každé přání. Je jezditelný na zcela zahozené otěži.
Černý blesk – Černý blesk je koník mohutného rámce a krásného nasvalení. Patří k nejkrásnějším koním expedice. Je to spolehlivý kůň. Rád vyhoví všem pobídkám, ale přitom není nijak extra rychlý, spíš si šetří energii, což ho činí jedním z nejoblíbenějších koní expedice. Krom výčtu předností musím upozornit na to, že Černý blesk občas kope:)
Yaramas – Jára je druhý z mimochodníků ve skupině. Je to velmi příjemný koník s pohodlnými chody, který rád chodí vepředu skupiny a často se s Bělkou předhání ve šnečích dostizích, kdo má rychlejší pomalý mimochod. Vhodný pro člověka, který potřebuje mimochodníka. Jára rád využívá rychlého mimochodu a cválá jen v případu nejvyšší nouze. Doporučuji pro jezdce, který umí dobře a rychle nasedat ze země – Jára to kvůli svému předchozímu majiteli nemá rád a dokáže u toho spoustu vtipných (ale poměrně nevinných) triků.
Plavák – Plavák je vhodný koníkem pro začátečníka nebo pro někoho, kdo si chce jen tak v klidu užívat krásy přírody, kochat se okolím a nepoužívat otěže. Plavák je stoprocentní koník, je to horský profesionál, který by trasu z místa A do místa B zajel snad i sám po paměti.
Aka – Hnědák Aka je stejně jako jeho mladší brácha spolehlivým koněm, který poslouchá na pobídky a celkově je příjemným, nekonfliktním parťákem při jízdě. Je vhodný i pro méně zkušené jezdce.
Uka – Hnědák vpravo Uka je mladý koník, pravý bratr hnědáka Aka. Je to spolehlivý kůň, který dělá, co se mu řekne. Uka je vhodný pro lehčího jezdce, je mladý a má lehce nekorektní mechaniku pohybu zadních hlezen.
Oyoq – Oják pochází z vesnice Asraf, kde jsme mu v roce 2023 a na jaře 2024 léčili podlomy na zadních nohách. Vzhledem k tomu, že si zadní nohy nenechá sáhnout, vysloužil si od místních i přezdívku „nindža“. Na představení s názvem „zvedej nohu a rychle uskoč“ se vždy sešla celá vesnice, s pomocí které jsme vymysleli několik systémů, jak nohy bezpečně ošetřovat. Oják je aktuálně v pořádku a jako jezdecký kůň se osvědčil především svou spolehlivostí a rozvážností. Nikam se nežene a dokud nedostane pobídku, zbytečně nikam nepoběží. Kopyta mu čistit nemusíte (o to se postaráme my) :)))
Dangasa – Daník je klidný, rozvážný koník, který se pomalu a spokojeně kutálí někde vzadu v lotu. Výškově je nižší, ale je spíše mohutnějšího hranatého rámce. Je vhodný pro kliďasy, co si přišli expedici užít na maximální pohodu, nikam nespěchají a přitom by rádi silnějšího koně.
🏇 Tolik k představení koní a teď už hurá na expedici! 🏇
Pošli mi na sebe kontakt a doplňující otázky – ozvu se zpět a domluvíme se na tvojí účasti na expedici.