Odpovědi na nejčastější dotazy.
Jak se přihlásím?
Kde seženeme koně?
Musím umět jezdit na koni?
Jak seženu letenky?
Poletíme spolu? Jak se mám připravit? Vše je zodpovězeno níže.
Nezávazně se přihlásíte pomocí emailu nebo telefonu. Ve chvíli, kdy se sejde potřebný počet zájemců, vás požádám o potvrzení zájmu. Poté vám pošlu přihlášku, a jejím vyplněním se závazně přihlásíte na expedici.
Musíte být schopni ujet denně cca 30 km na koni bez svalové bolesti po jízdě. To znamená, že vaše tělo musí být zvyklé jezdit na koni.
Jízda je tudíž vhodná pro lidi, kteří buď mají vlastního koně, nebo jezdí denně, nebo pro nadšence, kteří chápou, že je potřeba nějakou dobu před jízdou trénovat alespoň 4x týdně na koni, ať si svaly zvyknou 🙂 .
Všechny terény zdoláváme v sedle, takže ujít pěšky nějaké kilometry není nutné (pokud např. víte, že vás bolí kolena nebo máte jiné zdravotní omezení pro chůzi, tak určitě pojeďte, vůbec to neva). V sedle chodíme i prudké kopce nahoru i prudké sestupy dolů, koně jsou na to zvyklí. Výjimkou jsou terény, které se ze sedla bezpečně zdolávat nedají (průrvy, mosty, římsy), takových však potkáme za jízdu opravdu minimum, v průměru jdeme pěšky cca deset minut za celých deset dní.
Pokud si naopak potřebujete protáhnout nohy a jít chvíli pěšky, určitě můžete, příležitostí na to bude denně hodně.
Jiné fyzické nároky na jízdu nejsou, může vám být osmnáct nebo osmdesát. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že někteří sedmdesátníci mají lepší fyzičku než někteří dvacetiletí.
Kvůli častým dotazům přidávám informace o začátečnících na expedici. Začátečníky nebo vaše partnery-začátečníky bereme pouze v případě, že prokáží znalost pěkného, vyváženého lehkého klusu (aby kůň netrpěl jezdcem skákajícím na zádech, po několika dnech by kůň mohl mít problémy se zády) a budou poctivě trénovat na koni cca měsíc před začátkem jízdy (“vezmu si ibalgin a nějak to dopadne” není řešení, já bych byla ráda, aby všichni účastníci jízdy fyzicky zvládali a cítili se během své dovolené dobře).
Letenky si kupuje každý sám. Pokud někdo potřebuje s letenkou pomoct, tak ráda pomůžu. Letenky je nejlepší kupovat cca dva měsíce do odletu, nicméně čím dříve se koupí, tím jsou většinou levnější.
Platba za koně probíhá až na začátku jízdy v USD přímo majiteli koní/místní agentuře.
Platba za průvodcovské služby probíhá při přihlášení, předem oproti faktuře.
Účastníkům posílám dopředu před expedicí fotky nebo videa koní. Koně jsou poměrně vysocí a dobře živení a měli by být spokojeni s běžnou váhou české jezdkyně/jezdce. Pokud máte sto kilo a více, ozvěte se určitě dopředu, pokusíme se najít mohutného koně i pro vás. Někteří koně jsou mimochodníci, ti umí krom běžného kroku, klusu a cvalu i jeden až dva čtyřfázové mimochody. Většinou máme k dispozici náhradní koně i pro (velmi nepravděpodobný) případ zranění některého z koní.
Účastníkům posílám dopředu před expedicí fotky sedel. V Uzbekistánu, Kyrgyzstánu a Kazachstánu jsou to běžná uzbecká kozlíková sedla. Je možné si vzít na posedlí vlastní gelovou podložku nebo beránka. Anebo můžete využít místní dečku na posedlí (bude k dispozici pro každého).
Pokud by měl někdo problém s místním sedlem, existuje možnost vzít si vlastní sedlo, avšak pouze “univerzální”, sedící “většině” koní, tzn. McClellan, kozlíkové, vojenské (to bude s velkou pravděpodobností pasovat, ale nemůžeme zaručit na 100 procent, může se stát, že ani toto pasovat nebude… bohužel, žádné westernové ani anglické sedlo nejsme schopni na dálku napasovat na místní koně, sedlář na místě nebude a chceme co nejvíce zamezit možnosti odření koní). Doporučuji se spolehnout na místní sedlo – s použitím něčeho na posedlí je celkem fajn 🙂.
Co doporučuji si vzít svoje, jsou kožené řemeny na privazani věcí k sedlu (tzv. sedlové struny). Dále, pokud chcete dlouhé třmeny, tak vlastní třmenové řemeny. A pokud máte a chcete, můžete si vzít i vlastní odpružené třmeny (ideální pokud máte problémy s koleny nebo kotníky).
V Turkmenistánu jsou to prvotřídní německá skoková sedla, zde se využijí pouze místní sedla, které jsou vždy šita na míru konkrétního koně. Do Turkmenistánu není možné si brát vlastní sedlo (ani to není potřeba, ty jejich jsou o pár tříd lepší než běžná česká).
Uzbekistán, Kyrgyzstán, Kazachstán: Všechny věci vozíme s sebou na koni. Je tedy potřeba sbalit se minimalisticky, aby se všechny položky vešly do koňské brašny.
Na místě budou k dispozici pastevecké brašny. Pokud jsou z velbloudí srsti, tak jsou vizuálně krásné. Mají jednu velkou nevýhodu, a to je ta, že se dávají přes celé posedlí (nahoru na ně na posedlí se dává ještě dečka). Nejsou tedy při větším objemu věcí pohodlné pro jezdce (posouvají holeň jezdce dopředu), nicméně je to tradice a jsou stylové. Místní s nimi cválají a ujedou libovolné vzdálenosti. Pro české jezdce je spíše nedoporučuji, budete mít těžiště a nohy jinde, než jste zvyklí.
Kdo má vlastní kvalitní brašny, a chce mít maximální pohodlí, doporučuji vzít brašny vlastní. Ty si přivážete vlastními koženými řemínky za očka na zadní části uzbeckého sedla. Dále je možnost půjčit si brašny ode mě, mám tady nějaké běžné české staré, půjčím je ráda. Plus jsem nakoupila jsem v Kyrgyzstánu nové místní brašny, mohu případně také zapůjčit (jsou to různé druhy, každé jiný výrobce, můžete je otestovat).
Přední brašny doporučuji si vzít svoje, ty na zapůjčení nemám (sehnat kvalitní plátěné přední brašny je asi nemožná věc, vždy je při jízdě zničím :)) ) a na místě nejsou žádné.
Bandalír. Z oblečení, spacáku a celty/tarpu si můžete např. udělat nepromokavý “bandalír” nahoru za sedlo. Na zapůjčení mám jeden nepromokavý dlouhý obal na spacák, případně vám doporučuji koupit si lodní vak nebo cyklistickou válcovitou brašnu na řidítka. POZOR. V bandalíru NESMÍ být tvrdé předměty, leží na páteři koně a po pár dnech by na páteři vzniklo zranění. V bandalíru NESMÍ být tvrdé předměty, leží na páteři koně a po pár dnech by na páteři vzniklo zranění. Radši to píšu dvakrát, než pak jednou léčit koně 🙂
Turkmenistán: Na místě nejsou k dispozici brašny. Osobní věci jako pas, peněženku, mobil, svačinu doporučuji vzít na koně do vlastních minibrašen. Ostatní věci vozí na každé odpoledne doprovodné vozidlo.
Uzbekistán, Kyrgyzstán, Kazachstán. Jídlo nám poveze nákladní kůň. Povede ho majitel koní. Prosím všechny, aby se se svou vlastní výbavou vešli do vlastních brašen, aby nákladní kůň vezl opravdu jenom jídlo:) Nebude možné na něj nakládat vaše přebytečné věci. Pokud bude někdo mít specifické požadavky a bude potřebovat nákladního koně pouze pro sebe, nabízím možnost pronajmout si nákladního koně, avšak se všemi povinnostmi s tím spojenými (např. si ho během celé jízdy povedete, což je zábava, ale také občas starost navíc).
Budeme vařit na ohni, na snídani to bude např. čaj, káva, sušenky, chleba, sýr, párečky, vajíčka. Na oběd budeme mít z rána nachystané jídlo, které povezeme s sebou. Na večeři budeme vařit v kotlíku na ohni místní jídla z místních surovin. Můžeme mít např. rizoto plov nebo různé varianty dušené zeleniny s bramborami v kotlíku. Povezeme vždy jídlo pro všechny na cca tři čtyři dny a následně nám přivezou čerstvé jídlo na další část jízdy. Jídlo bude vždy jeden druh. Pokud má někdo potravinové alergie, prosím o sdělení, ať můžeme všem vařit jídlo bez dané potraviny. Vegetariáni to mají obecně v Uzbekistánu celkem těžké, pokud je někdo vegetarián, prosím o sdělení, zkusíme s tím něco vymyslet. Pro vegany doporučuji vézt si vlastní stravu, nedokážu bohužel zaručit 100% veganskou a přitom nutričně bohatou stravu.
Pojedeme v průměru cca 25 km denně, což je v místním terénu cca pět šest hodin v sedle. Po rovině to může být i třicet kilometrů, na průsmyku s opravdu velkým převýšením nahoru a dolů můžeme za běžný den ujít za stejný čas i jen deset kilometrů. Některé dny můžeme v sedle ujít až 45 kilometrů, je proto potřeba být na to fyzicky připraven:) . Pokud budou koně nebo my unaveni, můžeme doprostřed jízdy zařadit odpočinkový den (např. s vyjížďkou nalehko).
Povinné očkování není žádné. Doporučené očkování je: žloutenka A+B a břišní tyfus. Někdo může doporučovat i vzteklinu, tady se názory liší lékař od lékaře (nicméně v Uzbekistánu jsem zatím nezaznamenala žádný problém s pasteveckými psy, jako je třeba v Gruzii, Kyrgyzstánu a tak). Pokud se budete před odletem očkovat, doporučuji začít vaše očkování řešit nejméně dva měsíce před odletem. Očkovat vás může praktický lékař nebo např. zde: https://www.ockovacicentrum.cz/. Na stejném místě vám mohou napsat cestovní léky jako třeba antibiotika. Žloutenka a břišní tyfus se dá případně očkovat i společně v jednom dni, takže v případě nouze to stihnete i den před odletem, nicméně to určitě nedoporučuji:)
Před odjezdem doporučuji začít brát probiotika, alespoň týden předem, dvakrát denně a pokračovat v pravidelném užívání během celé jízdy. Je to velice účinné a zabrání to většině zažívacích problémů na cestě.